
Још у 17. веку су Хабзбурговци на овом месту поседовали летњиковац, који је уништен за време друге опсаде Турака 1683. године. Након победе над Османлијама, цар Леополд их је овластио барокног архитекту Јохана Фишера од Ерлаха (orig. Johann Fischer von Erlach) да изгради ловачки дворац. Николаус Пакаси (orig. Johann Fischer von Erlach) је пола века касније по налогу Марије Терезије реновирао и преуредио Шенбрун у стилу рококоа. Она је овде проводила летње месеце са својом дворском свитом, која је бројала преко 1500 особа. Уређење просторија дворца је у великом делу одређивала сама царска породица чиме историја дворца до дана данашњег остаје жива и подсећа на културу живљења и свакодневицу Хабзбурговаца. И наследници Марије Терезије су овде оставили своје трагове, пре свега њен прапраунук цар Франц Јосеф, који је рођен у Шенбруну и након 68-годишње владавине ту и преминуо. Када стигнете на први спрат, скрените десно у такозвану собу рибље кости. Кроз прозор се види велико царско дворишт